אודות בית יולס

בית יולס בית הורים הולנדי הוקם בעזרת תרומות שהתקבלו מקרן יולס בשנת 1953 וקיבל את שם בית החולים על שם יולס שפעל בעיר הארלם שבהולנד. יחד עם ארגון עולי הולנד נבנה בית לרווחתם של עולי הולנד וותיקי הארץ ופתח את שעריו לדיירים הראשונים בשנת 1956. מימיו הראשונים ועד היום בית יולס הינו מקום חם וביתי הממוקם באיזור שקט על הר הכרמל.

בבית 65 יחידות דיור לדיירים עצמאיים ולנתמכים וכן מחלקה סיעודית ל כ 40 דיירים סיעודיים. בית יולס הינו בית הורים בו צוות הבית נבחר בקפידה והמילים אחווה, כבוד וסובלנות הן אבני הבניין הבונות אותו מן היסוד ונחשב לאחד מבתי ההורים המובילים בארץ. בחלוף הזמן הצטרפו גם אנשי צוות, מנהלים וחברי דירקטוריון שתרמו הרבה להקמת הבית ולתפעולו ובחרו בבית יולס לביתם בערוב ימיהם.

הייחוד של בית יולס

  • אווירה ביתית והרגשה משפחתית.
  • מתן תמיכה ועזרה לכל אורך הדרך, בכל מצב ובכל שעה.
  • צוות עובדים מיומן וותיק מעניק את כל הדרוש במקצועיות, יעילות, חמימות וביתיות.
  • מדיניות ההנהלה מאפשרת לדיירי המחלקה הסעודית להשתתף בפעילות הבית, כל עוד מצבם מאפשר זאת תוך שמירה על שילוב בחיי החברה של הבית.
  • בית יולס ממוקם באזור מרכז הכרמל, קרוב למרכזי תרבות וקניות מגוונים, אולמות קונצרטים, תיאטרון, בתי קולנוע,  מסעדות ובתי קפה.
  • ליד הבית ולצרכי היום יום, ניתן למצוא סופרמרקט, מספרה, סניף דואר ותחבורה ציבורית רציפה.

רקע היסטורי של בית יולס

ההיסטוריה של בית ההורים, בית יולס בחיפה, מתחילה למעשה כבר בשנת 1944. בשנה זו, בעיצומה של השואה,הוחלפו 222 יהודים ממוצא הולנדי, שהיו אז במחנה הריכוז ברגן-בלזן, כנגד קבוצת טמפלרים גרמניים שהתגוררה בפלשתינה.  הגעתם של הניצולים לפלשתינה עוררה רצון למצוא פתרון הולם להקמת בית הורים. הכוונה היתה להקים בית שיקלוט את המבוגרים דוברי ההולנדית באווירה יהודית-הולנדית, בה ירגישו בבית.

רק קרן "בית זקנים" בעיר חרונינגן וקרן "בית החולים היהודי יולס", בהארלם הסכימו להעביר סכומים משמעותיים למטרה זו. מהארלם נשלחה התרומה הגדולה ביותר שבעזרתה הוקמה בחיפה בשנת 1953 חברת בית יולס בע"מ.

ביולי 1956 פתח בית יולס ברח' תל מאנה 9 בחיפה את דלתותיו לדיירים הראשונים.

בשנת 1964 נבנה אגף נוסף.

בשנות ה-70 החלה ממשלת ישראל לתת את הדעת על הטיפול בקשישים. במקביל נדרש בית יולס להרחבה, למודרניזציה. מתוך הבנת צרכי הדייר החליטה כבר אז הנהלת הבית לתכנן במתחם החדש, מחלקה סיעודית וזאת מתוך תפיסה שהדייר לא יצטרך לעזוב את ביתו בערוב ימיו.

בזכות כספי תורמים ובתמורה למכירת בית האבות ברח' תל מאנה 9 לקופת חולים,  אשר בנתה אז את בית חולים "כרמל", הוקם מבנה חדש לבית יולס בככר הרקפות.   בשנת 1979 נחנך הבית ובשנת 2008, נחנכה חדשה וחדישה.

כיום לבית כ-65 יחידות דיור לעצמאיים וכ-30 מיטות במחלקה הסעודית.

אורלוגין ייחודי עתיק בחדר הכניסה של בית יולס